Wartości

Odpowiedzialność to wartość, o której często i łatwo zapominamy w dzisiejszych czasach. Wierzymy, że warto to zmieniać. Dlatego działamy odpowiedzialnie, a także uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Pokazujemy naszym klientom, że ma ona głęboki sens.

W Polskiej Szkole Etykiety zwracamy szczególną uwagę na kilka aspektów odpowiedzialności. Pierwszy dotyczy naszych własnych zachowań, działań i kontaktów z innymi. Propagowane przez nas zasady ułatwiają budowanie trwałych i satysfakcjonujących relacji. Podstawą etykiety jest szacunek dla drugiego człowieka – podwładnego, przełożonego, partnera biznesowego. Gdy będziemy o tym pamiętać, unikniemy wielu konfliktów i sytuacji kryzysowych.

Bardzo ważna jest dla nas także odpowiedzialność za społeczeństwo. W czasach zatomizowanych relacji i często opacznie rozumianego indywidualizmu etykieta jest czymś, co pozwala myśleć w kategoriach wspólnoty. Zasady stosownego zachowania nie tylko nas nie ograniczają, ale wręcz mogą być czynnikiem, który zadziała integrująco. W czasach coraz głębszych podziałów savoir-vivre może nas połączyć. Może stać się bazą, na której zbudujemy coś pięknego i trwałego.

Odpowiedzialność przejawia się również w myśleniu o przeszłości i przyszłości. Dlatego jednym z głównych naszych celów jest popularyzowanie wypracowanych w ciągu minionych dziesięcioleci  i często zapomnianych zasad. Jako Polacy mamy wspaniałe tradycje. Nie musimy mieć kompleksów, odrzucać tego, co było i kopiować innych. Jako Polska Szkoła Etykiety pomagamy odkrywać na nowo to bogate i piękne dziedzictwo. Bardzo zależy nam też na tym, by zachować je dla przyszłych pokoleń.

Nasze szkolenia nie polegają wyłącznie na przekazywaniu pewnych skodyfikowanych zasad. Obok wiedzy ważna jest dla nas również mądrość – umiejętność dostosowywania teoretycznych wzorców do praktycznych sytuacji. Etykieta nie zniewala – czasami wyrazem mądrości jest odstępowanie od pewnych zasad czy naginanie ich – choćby w imię szeroko rozumianego komfortu towarzyszących nam osób. Dzielimy się z naszymi klientami również takimi doświadczeniami. Propagujemy zasady, ale podpowiadamy też, kiedy i jak można je łamać. Zawsze podkreślamy, że etykieta ma pomagać nam łatwiej żyć.

Nie boimy się iść pod prąd. Dlatego stawiamy na elegancję w czasach, gdy wiele osób nie docenia już jej wartości. Nie jest ona czymś dostępnym tylko dla wybranych – może sobie na nią pozwolić każdy z nas. Nie chodzi o przepych czy ostentację – czasami wystarczą drobne gesty.

Elegancja pozwala nam przenieść się na moment w inną, odświętną rzeczywistość. Dzięki niej uczymy się również doceniać to, co codzienne.

Naszym klientom proponujemy również myślenie o elegancji jako o środku wyrazu. Odpowiednim strojem czy przygotowaniem uroczystej kolacji możemy przekazać coś istotnego. Elegancja pozwala nam wzmocnić przekaz słowny i zwiększyć jego wiarygodność. Dlatego nie powinniśmy się jej bać. Nie warto rezygnować z elegancji – bez niej nasze życie staje się uboższe, jednowymiarowe.

Polska Szkoła Etykiety opiera wszystkie swoje działania na prawdzie. Nie uczymy manipulowania wizerunkiem czy wrażeniami innych. Nie chodzimy na skróty i tego samego uczymy naszych klientów. Na szkoleniach nie prezentujemy efektownych technik, które na pierwszy rzut oka robią wrażenie, ale tak naprawdę niczego nie zmieniają. Mówimy o wartościach i zasadach. Pokazujemy, że wykorzystując pewne formy można powiedzieć prawdę o sobie i swojej działalności.

Postępowanie zgodnie z zasadami etykiety wprowadza w nasze życie dobro. Zwracamy większą uwagę na innych, ich potrzeby i uczucia. Uświadamiamy sobie, jakie gesty czy zachowania mogłyby być dla nich krzywdzące. Wierzymy, że popularyzowanie takiego podejścia może uczynić życie piękniejszym.

Jako Polacy jesteśmy młodym społeczeństwem – po ponad 25 latach od demokratycznych przemian czas w końcu na stabilizację, rozgoszczenie się we własnym domu. Jeśli będą nam w tym towarzyszyć odpowiedzialność, mądrość, elegancja, prawda i dobro to możemy być pewni, że czeka nas lepsza przyszłość.